Ana Sayfa

SAVAŞ ALANLARINDA BALONLARIN KULLANIMI

Aslında balonların savaşta kullanılması çok da müsait değildir. Yükselip alçalmasının zor olması ve balona yön verilmesinin mümkün olmaması balonun savaşlarda kullanılmasını zorlaştırmaktadır. Balonları savaşta ilk kez kullananlar Fransızlar’dır. Avusturyalıların, Fransa kuşatması sırasında , Fransızların balonla havalanmasının üzerine Avusturyalıların yanlış anladılar ve kuşatmayı kaldırdılar.

1849 yılında Avusturyalılar, Venedik’i kuşatırken balonları kullandı. Onlarca balonun alt kısmına düzenek kurdular. Kurulan düzenek sayesinde bir süre sonra serbest bırakılan bombalar şehri bombalayacaktı. Ancak işler planladıkları gibi gitmedi. Rüzgarların hesaba katılmaması balonların ters tarafa gitmesine sebep oldu. Daha sonraki zamanlarda yine Fransızlar Fleurus’deki menzilleri izlemeleriyle balonu kullanmaya devam ettiler. Fransızlar savaş sırasında balondan nasıl faydalanacaklarını çok iyi biliyorlardı. 1870-1871′ deki Fransa ile Prusya arasındaki savaşta balonu kuşatma altındaki Paris ile diğer kentler arası haberleşmek için kullandılar.

Balonlar 1. Dünya Savaşı sırasında da kullanıldı. Düşman uçaklarını önlemek için özel şekillerde balonlar kullanıldı. Yapılan balonlarla uçakların saldırmaları engelleniyordu. Alçak uçuşa geçemeyen uçaklar bomba atamıyorlardı. 1943 yılında Japonya, Amerika’yı bombalaması için alt kısmında bomba takılı olan bombaları kullandı. Balonlar Büyük Okyanus’u aşıp da Amerika’ya varamadı. Sadece bir kısmı ulaştı. Onlar da yanlış yerde patlayıp bir işe yaramadılar.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Categories: Ana Sayfa

Tagged as: ,

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.