Ana Sayfa

SAVAŞ

Savaş, en az iki tarafın birbirlerine üstünlük sağlamak amacıyla çatışmasıdır. Savaşlar insanlık tarihi boyunca sürekli olarak devam etmiştir. İnsanların bitmek bilmeyen hırs ve arzuları savaşların her zaman olmasına sebep olmuştur. Savaşlar; dini, siyasi ve ekonomik gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır.

Savaşların hiçbir zaman iyi yönü bulunmamaktadır. Savaşlarda her zaman insanlar ölmüşlerdir. Dünyanın en büyük savaşlarından birisi olan 2. Dünya Savaşı sırasında 60 milyon insan hayatını kaybetmiştir. Ölen bu insanların çoğunluğunu masum insanlar oluşturmaktadır. Bu savaş kadar büyük olmasa da 1. Dünya Savaşı sırasında da 19 milyon insan hayatını kaybetmiştir. Savaşlarda sadece insanlara zarar gelmemektedir. Savaş sırasında ve savaş sonrasında hayvanlar ve doğa da büyük zarar görmektedir.

Teknoloji geliştikçe, silah teknolojisi de gelişmektedir. Silah teknolojisi geliştikçe silahın yıkım gücü de artmaktadır. Buna verilecek en iyi örnek Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombalarıdır. Atılan bu iki bomba yüzünden 220.000 insan ölmüştür. Atom bombası sadece insanları öldürmekle kalmamış patladığı alanda taş üstünde taş bırakmamıştır. Bu bombaların yıkıcı etkileri yıllar sonra bile görülmüştür.

Günümüzde, devletler milyarca dolar askeri harcamalar yapmaktadırlar. Sadece ABD’nin bir yıllık askeri harcaması 700 milyar dolara yaklaşmaktadır. Çin’in askeri harcaması ise 200 milyar doları geçmiştir. Bu ülkeleri 80 milyar dolar ile Rusya takip etmektedir. Günümüzde çıkacak olan bir savaş yeniden milyonlarca insanın ölmesine neden olur.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.