Ana Sayfa

SICAKLIK FARKINI KULLANARAK ELEKTRİK ÜRETEN CİHAZ

Günümüzde Dünya’da, 1 milyardan fazla insan elektriğe ya hiç ulaşamıyor, ya da ulaşım imkanları çok zor oluyor. Milyonlarca insan hayatı boyunca elektriği hiç görmemiş durumdadır. Neredeyse tamamı Afrika Kıtası’nda yaşayan bu insanlar akşamları evlerini ya evin içindeki bir ateşle, ya da mum gibi malzemelerle ışıtmaktadır. Bizlere çok ilkel ya da imkansız gibi görünse de maalesef günümüzde böyle durumlar hayatta vardır. Böyle yerler için güneş panelleri döşenerek bu ihtiyaç karşılansa da bu da çok zordur. Çünkü güneş panellerinin maliyetleri çok yüksektir.

ABD’nin Los Angles şehrinde bulunan University of California’daki bir ekip bu soruna çözüm bulmak için yola çıktı. Grubun başkanlığını Aaswath Raman yaptı. Bu sorun için en iyi çözümü geceleri ortaya çıkan sıcaklık farklarını kullanarak elektrik üretebileceklerini öğrendiler. Aslında bu sistem kullanılarak elektrik üretilebiliyordu. Ancak bu cihazlar ısınan başka bir aletin ısısını kullanıyorlar.

Ekip, çalışmaları sonucu elektrik üretebilmeyi başardırlar. Ancak şimdilik çok az elektrik üretebiliyor. Geliştirilmesi halinde doğaya zarar vermeden elektrik üretebilen bir cihaz daha bulunmuş olacak. Ekip, elektriği daha fazla üretmek için çalışmalarını devam ettiriyor. Bu cihaza elektriği siyah bir disk ve alüminyum bir blok ile üretiyor. Kutunun içerisinde bulunan alüminyum, havanın sıcaklığı sonucu ısınıyor. Dışarıdaki havanın soğuması sonucu bir sıcaklık farkı ortaya çıkıyor. Cihaz da bu farkı kullanarak elektrik üretiyor. Bu cihazın maliyeti 50 doların altında.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.