Ana Sayfa

SİMON BOLİVAR

Simon Bolivar, 24 Temmuz 1783 yılında Venezüela’nın Caracas şehrinde dünyaya geldi. Asıl adı Simon Jose Antonio de la Santisima Trinidad Bolivar Palacios Pante Blanco’dur. Lakabı ise “Kurtarıcı”dır. Annesini ve babasını daha çocukken kaybetmiştir. Babası zengindi ve bütün miras Simon’a kalmıştı. Bakımını, amcası üstlendi. Bolivar’ın, en iyi şekilde eğitim almasını sağladı.

18. yüzyılda Orta Amerika’nın tamamı İspanya’nın sömürgesi halindeydi. Güney Amerika’dan Venezüela gibi ülkeler de İspanya’nın sömürgesiydi. Bolivar, özgürlük savaşı vererek başımsızlıklarına kavuşan sömürgelerden çok etkileniyordu. Kendi ülkesinin de sömürgeden kurtulmasını çok istiyordu. İspanya’ya, iç karışıklıklar hakimdi ve sömürgeleri ile de pek ilgilenemiyordu.

19. yüzyılda İspanyollar, Venezüela’dan atılmaya çalışılsa da pek başarılı olunulmadı. Ülke sadece iki yıl bağımsız kalabildi. Bolivar, Venezüela’da durarak ülkeyi işgalden kurtaramayacağını anladı ve Yeni Granada’ya gitti. Burada kendisine bir ordu topladı. Bu ordu Bolivar ölene kadar hiç kaybetmedi. İlk önce İspanya ordusunu yenerek Vemezüela’nın bağımsızlığına kavuşmasını sağladı.

Venezuela’nım elinden çıkmasını hazmedemeyen İspanya, 1819 yılında ülkeye çok sayıda asker gönderdi. Ancak Bolivar’ın ordusu ile İspanya ordusunu yenmeyi başardı. Bolivar ordusu ile Yeni Granada’ya yürüdü. Yeni Granada’yı da bağımsız hale getirdi. Bu sırada Simon Bolivar, Venezuela Cumhurbaşkanı seçildi. Peru’yu da bağımsızlığına kavuşturan Bolivar’ın amacı Orta Amerika’yı birleştirmek ve güçlü bir devlet kurmaktı. Ancak bağımsızlığına kavuşturduğu bütün devletler teker teker elinden çıktı ve birer bağımsız devlet oldular. Simon Bolivar ise 17 Aralık 1830 tarihinde Kolombiya’da verem hastalığından hayatını kaybetti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.