Ana Sayfa

SİVAS

Sivas, 35° 50′ ve 38° 14′ doğu boylamları ile 38° 32′ ve 40° 16′ kuzey enlemleri arasında yer almaktadır.28.619 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahiptir. 2019 yılı verilerine göre nüfusu 660.914’tür. Bu nüfusun yarısı erkeklerden, yarısı da kadınlardan oluşmaktadır. Göç veren şehirlerden biridir. 1990 yılında nüfusu 700 binden fazlaydı. İç Anadolu Bölgesinde bulunmaktadır. İl plaka kodu 58’dir. Komşuları Kayseri, Tokat, Ordu, Giresun, Malatya, Erzincan, Kahramanmaraş ve Yozgat’tır. Sivas’ın, merkez hariç 16 tane ilçesi bulunmaktadır. Bunlar Şarkışla, Yıldızeli, Suşehri, Gemerek, Zara, Kangal, Gürün, Divriği, Koyulhisar, Hafik, Ulaş, Altınyayla, İmranlı, Akıncılar, Gülova ve Doğanşer’dir. 1200’den fazla köyü vardır.

Sivas topraklarının %48’i platolardan, %46’sı dağlardan ve %6’sı da ovalardan meydana gelmektedir. Şehrin dağları Yıldız Dağı, Asmanlı Dağı, Tecer Dağları, Bey Dağı, Gülverik Dağı, Akdağlar ve Çamlıbel Dağları’dır. Ovaları; Yıldızeli Ovası, Suşehri Ovası, Şarkışla Ovası ve Gemerek Ovası’dır. Kızılırmak, Kelkit Çayı, Tohma Çayı ve Tozanlı Çayı’dır. Tödürge Gölü ve Hafik Gölü ise şehirde bulunan göllerdir. Sivas’a karasal iklim hakimdir.

Şehir, tarih boyunca Sebostia, Pitoderis ve Mogalopolis gibi isimlerle anılmıştır. Cumhuriyetin kurulması ile ismi Sivas olarak değiştirilmiştir. Sivas’ta, milattan önce Hititler, Medler ve Persler yaşamışlardır. Milattan sonra 17’de Bizans İmparatorluğu’nun hakimiyeti altına girmiştir. Roma’nın ikiye bölünmesi sonucu şehir, 395’de Bizans İmparatorluğu’nun eline geçmiştir. 1075 yılından 1408 yılına kadar Danışmendliler, Selçuklular, Eretna Beyliği, Kadı Burhaneddin ve Timur’un hakimiyetine girmiştir. 1408 yılında Osmanlı İmparatorluğu, Sivas’ı fethetmiştir. Topraktepe, Ulu Camii, Kale Camii, Güdük Minare, Gök Medrese, Çifte Minareli Medrese, İzzeddin Keykavus Şifahanesi ve Maltepe Höyüğü şehirde bulunan tarihi yerlerdir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.