Ana Sayfa

SÖMÜRGECİ DEVLETLERİN YAPTIKLARI KATLİAMLAR

1885 yılından sonra Sudan’ı işgal eden İngiltere, 1956 yılına kadar ülkeyi sömürdü. 1956 yılına kadar yerli halk, bağımsızlıkları için birçok kez ayaklandılar. Ancak bu ayaklanmaların tamamı da İngilizler tarafından kanlı bir şekilde bastırıldı. Ayaklanmaları bastırma işlemi sırasında 10.000’den fazla insan katledilmiştir.

48-somurgecilik

1844-1919 yılları arasında Tanzanya, Almanya’nın sömürgesi halindeydi. Tanzanya halkı, Almanlara karşı isyan çıkardılar. Ancak bu isyan kanlı bir şekilde bastırıldı. Bu isyanın bastırılması sırasında binlerce insan hayatını kaybetti.

somurgecilik

Birinci Dünya Savaşı esnasında Burkina Faso’da isyan çıktı. Fransa’ya karşı çıkan bu isyan aynı şekilde kanlı bir şekilde bastırıldı. Aynı zamanda Fransızlar, İkinci Dünya Savaşı esnasında yerli halkı asker olarak kendi savaşlarına götürdü. Bu savaşlarda insanlar, kendilerini sömüren Fransa için hayatlarını kaybettiler.

somurgecilik

1885-1915 yılları arasında Namibya, Almanya’nın sömürgesi halindeydi. Almanlar, kendi kolonileri için en verimli yerleri seçiyorlardı. Bunun için yerli halkın yaşadığı yerlere gözünü dikmişti. Kolonilerin kurulması için Namibya toprakları üzerindeki bütün yerli halkı öldürme kararı verdi. Alman askerleri, önlerine gelen masum insanları öldürdüler. 100 binden fazla insan bu katliamda hayatını kaybetti.

sömürge_m

 

BENZER YAZILAR  Basım İsminin Anlamı Nedir

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.