Ana Sayfa

SPACEX ROKETLERİ

SpaceX, roket üreten özel bir şirkettir. Kurucusu Elon Musk’tır. SpaceX, roket üreten tek özel şirket değildir. SpaceX gibi roket üreten daha birçok özel şirket bulunmaktadır. Bu şirketi diğer şirketlerden farklı kılan özelliği tekrar kullanılabilir roketler üretmesi ve insanları Mars’a gönderecek bir roket projesi yürütmesidir. Elon Musk, tekrar kullanılabilir roketler ile maliyetleri azaltmak istemektedir. Uzun yılar süren çalışmalar sonucu bu isteğini de başardı ve tekrar kullanılabilir roketler üretmeyi başardı.

SpaceX’in ürettiği roketler:

Falcon 1: SpaceX’in ürettiği ilk rokettir. Bu roket aynı zamanda özel şirketin ürettiği ilk sıvı yakıtlı roket olma unvanına da sahiptir. 2006 yılında üretilmiştir. 21 metre yüksekliğe sahiptir. 1,7 metre çapı vardır. Kendi ağırlığı 28 tondur. Yük kapasitesi ise 670 kilogramdır. Falcon 1, toplamda 5 görevde kullanılmıştır.

Falcon 9: Bu roket sürekli geliştirilmiş ve farklı modelleri çıkarılmıştır. Falcon 9 ile SpaceX daha fazla yük taşımayı hedeflemiştir. Roketin yüksekliği 70 metredir. Çapı ise 3,7 metredir. Roketin kendi ağırlığı 549 tondur. Yük kapasitesi ise 22.800 kilogramdır.

Falcon Heavy: Bu roketin ilk uçuş denemesi yakın bir zamanda yapıldı. Falcon Heavy’nin amacı Ay’a insan taşımaktır. 70 metre yüksekliğe ve 3.7 metre de çapa sahiptir. Roketin ağırlığı 1421 tondur. Yük kapasitesi ise 63.800 kilogramdır.

Starhopper adında bir roketi de SpaceX geliştirmeye devam etmektedir. Bu roket ile Mars yolculuğunun kapısı açılacak. Bu roket SpaceX’in bütün roketlerinden açık ara daha büyük olacak.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.