Ana Sayfa

SSCB TARİHİ

1. Dünya Savaşı zamanları İtilaf Devletleri’nin yanında olan Rusya, zor durumdaydı. Kaynakları tükenmişti. Müttefikleri, Rusya’ya yardım etmek istediler. Malzeme yüklü gemiler Rusya’ya itmek için Çanakkale ve İstanbul Boğazlarından geçmek zorundaydı. İtilaf Devletleri, Osmanlı İmparatorluğu’nun durumundan dolayı boğazları kolayca geçeceklerini ve hem Osmanlı’yı savaşta saf dışı bırakabileceklerini hem de Rusya’ya yardımı gönderebileceklerini sanıyorlardı. Ancak başarılı olamadılar ve Çanakkale Boğazı’nı geçemediler. Osmanlı, İtilaf Devletleri’nin gemilerini büyük bozguna uğrattı. Bu sırada Rusya’da, Bolşevik hareketi büyüyor ve güçleniyordu. Yardımın gelmemesi zor durumda olan Rusya’nın işini daha da zorlaştırdı. Sonunda 1917 yılının ekim ayında Bolşevikler darbe yaptılar. Ülkenin başına koyu Komünist Stalin geçti. Bu darbeden sonra ülke için artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı. İktidarı ele geçirenler ülkeyi, Komünist düşünce ile yönetmeye başladılar. Komünizme göre tüm mallar ortaktı yani her insan eşitti. Rusya’nın adı da SSCB (Sosyal Sosyalist Cumhuriyetler Birliği) olarak değiştirildi.

SSCB, savaştan çekildiğini ilan etti ve savaş sırasında ele geçirilen toprakların geri iade edileceğini bildirdi. Bu olay en çok Osmanlı’nın işine yaradı. Yeni yönetimi istemeyen halkın sayısı da çoktu ve isyanlar çıkıyordu. Bu isyanlar kanlı bir şekilde bastırıldı. 2. Dünya Savaşı’na kadar ülkeye Komünizm tamamen yerleştirildi. Bütün işletmeler devletleştirildi.

Hitler’in güçlenmesi sadece Avrupa için değil, SSCB için de tehtid oluşturuyordu. Almanya hızla güçlenmeye ve yayılmaya başladı. Hiçbir ülke Almanya’yı durduramıyordu. En sonunda Almanya, SSCB’ye de saldırdı ve büyük bir kısmı da ele geçirdi. Büyük katliamlar gerçekleştirdi. Böylece SSCB, 2. Dünya Savaşı sırasında Müttefikler’in yanında yer aldı. Kaybettiği toprakları geri aldı ve Almanya’nın da yarısını ele geçirdi. Komünistliği Avrupa’nın içine yaymaya çalıştı. SSCB yardımıyla başka ülkelerde darbeler yapılıyor ve Komünist başkanlar başa geçiriliyordu. ABD’nin bu duruma karşı çıkması yeni bir kutuplaşmanın oluşmasına yol açtı. Bu zamandan sonra Soğuk Savaş Dönemi başladı. Bu dönemle sıcak savaşlar olmadı ancak teknoloji, silah ve uzay alanlarında ABD ve SSCB yarıştılar. Bu döneme iki ülke arasındaki uzay yarışı damgasını vurmuştur. İki ülke de uzaya hakim olmak istemiştir. SSCB bu yarışta önde olsa da ABD’nin Ay’a ilk insanı göndermesi savaşı, ABD’nin kazanmasına neden olmuştur.

BENZER YAZILAR  Doğ Ay Güneş Şiiri / Mehmet Akif İnan

Yarışlar, SSCB’nin düzgün temeller üzerine oturmayan ekonomisini zor duruma soktu. Ayrıca halk da Komünizm’den bıkmıştı. SSCB’ye nağlı devletlerin son zamanlarda teker teker bağımsız hale gelmesi ülkeyi daha da zor bir duruma soktu. En sonunda 25 Aralık 1991 tarihinde SSCB dağıldı. Dağılmasından sonra SSCB toprakları üzerinde bir çok devlet kuruldu.

Categories: Ana Sayfa

Tagged as: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.