Ana Sayfa

SU

Su, 2 adet Hidrojen atomu ve 1 adet Oksijen atomundan oluşan; renksiz, kokusuz, ve tatsız maddedir. Canlıların yaşamlarını sürdürebilmeleri için bazı doğal kaynaklara ihtiyaçları vardır. Bunların en önemlilerinden biri de sudur. Su; insanlar, bitkiler ve hayvanlar için vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. Dünyaya bakıldığı zaman ilk medeniyetlerin ırmaklar etrafında veya suyun olduğu yerlerde yaşamaya başladıkları görülmektedir. Günümüzde bile suyun olmadığı alanlarda hiçbir yaşamın olmadığı bilinen bir gerçektir.

Dünyanın, %70’i sulardan oluşmaktadır. Bu suyun büyük bir kısmı tuzlu su olduğundan canlılar tarafından tüketilemez. Tüketilen kısım sadece %3’tür. Dünyada bu kadar su olmasına rağmen insanların yarıya yakını su sıkıntısı çekmektedir. Suyun, çözücülük özelliği de vardır. Az da olsan iletkenlik özelliği vardır. Su üç halde bulunur. Bunlar sıvı hali su’dur. Gaz hali buhar’dır. Katı hali ise buz’dur. Su kaynatıldığı zaman buhar hale geçer. Dondurulduğu zaman ise buz halini alır.

İnsan için su çok önemlidir. İnsan vücudunun da %70’i sudan meydana gelmektedir. İnsanlar için günlük en az 2 litre su tüketmelidirler. İnsan içtiği bu suyu idrar ve ter şeklinde dışarı atmaktadırlar. Su, hücrelerin çalışabilmesi için gerekli olan katı maddeleri çözümlenmesinde yardımcı olur. Vücut aşırı ısındığında ter ile ısıyı dengeler. Vücuda zararlı olan atık malzemeleri idrar sayesinde dışarı atar. Aynı zamanda insanların besin ihtiyacını karşılayan tarım da su sayesinde yapılmaktadır. Suyun faydaları saymakla bitmemektedir. Aşırı su eksikliği insanda ölüme kadar götürmektedir. Aynı şekilde bitkiler ve hayvanlarda da ölüme kadar götürmektedir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.