Ana Sayfa

SULTAN ABDÜLAZİZ İNTİHAR MI ETTİ?

Sultan Abdülaziz, 32. Osmanlı padişahı ve 111. İslam halifesidir. 25 Haziran 1861 tarihinde tahta oturdu. Osmanlı İmparatorluğu, Abülaziz’in tahta oturduğu dönemde çok zor durumdaydı. Paşalar da devlet yönetiminde çok etkiliydiler. Özellikle Osmanlı’nın kontrolünü tamamen ele geçirmek isteyen Midhat Paşa, padişahı kontrol etmeye çalışıyordu. Ancak Sultan Abdülaziz’in, kendisini Sadrazamlık görevinden alması onu kinlendirmiştir. Sultan Abdülaziz’i kuklası yapamayacağını anlayan Midhat Paşa ve Hüseyin Avni Paşa, Sultan Abdülaziz’i tahttan indirmek için çalışmaya başladılar.

Midhat Paşa’nın amacı Sultan Abdülaziz’i indirerek yerine Veliaht 5. Murat’ı tahta çıkarmaktı. Paşalar, padişahın çok müsrif birisi olduğunu yaymaya başladılar. Kandırdıkları  Mekteb-i Harbiye’nin öğrencilerini de sokağa döktüler. Bu ayaklanma sonrası 30 Mayıs 1876 tarihinde Sultan Abdülaziz tahttan indirildi. Tahttan indirildikten sonra Topkapı Sarayı’na hapsedildi.

Ancak Midhat Paşa ve yardımcı paşalar, Abdülaziz’in tekrardan tahta çıkmasından ve kendilerini cezalandırmasından çok korkuyorlardı. Bu sebeple Abdülaziz’i öldürme planlarını hazırlamaya başladılar. Abdülaziz’in gücü yerindeydi. Kendisini rahatlıkla koruyabilirdi. Ancak yanındaki kılıcı gizlice çalındı. Aynı  zamanda bu iş için dört tane pehlivan tutuldu. Pehlivanlar; Cezayirli Mustafa, Fahri Bey, Mustafa Pehlivan ve Hacı Mehmet’tir. Bu pehlivanlara yüklü miktarda paranın yanında emekli maaşı sözü de verdiler.

4 Haziran 1876 tarihinde pehlivanlar, Abdülaziz’in odasına girdiler. Abdülaziz o esnada Kur’an okuyordu. Pehlivanlara karşı gelse de başarılı olamadı. Pehlivanlar, Abdülaziz’in kollarını kestiler. Sonra Abdülaziz, Saray Karakoluna götürüldü. Burada intihar etmiş süsü verdiler ve olayın üstünü örttüler.

Suçlular elbette cezalarını çektiler. 5. Murat, 93 gün tahtta oturduktan sonra tahta çıkartılan Paşalar tarafından indirildi ve yerine 2. Abdülhamid tahta oturtuldu. 2. Abdülhamid döneminde her şey ortaya çıktı. Mahkeme kuruldu ve deliller toplandı. Uzun süren mahkeme süreci sonrası bütün suçlulara idam kararı verildi. Ancak merhametli olan Sultan Abdülhamid, Midhat Paşa da dahil olmak üzere birçok kişinin idam cezasını müebbet hapse çevirdi. Pehlivanlar ise idam edildi. Midhat Paşa’nın da ömrü uzun olmadı. Taif Kalesi’nde 2 yıl mahkum kaldıktan sonra hayatını kaybetti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.