Ana Sayfa

TAC MAHAL

Tac Mahal, Hindistan’ın Agra kentinde Jumna Nehri’nin kıyısında yer alan görkemli yapıdır. O dönemde Hindistan’a, Babür İmparatorluğu hakimdi. İmparator da Şah Cihan’dır. Şah Cihan’ın eşi Ercümend Banu Begüm, 17 Haziran 1631 tarihinde hayatını kaybetti. Şah Cihan, henüz genç yaştaki eşini çok seviyordu. Onun için bir türbe yaptırma kararı verdi. Şah Cihan, yaptıracağı bu eserin çok güzel olmasını istiyordu. Bunun için de Müslüman ülkelerden mimarlar ve sanatkarları, ülkesine getirtti. Yapının mimarı da Üstad Ahmed Lahori olmuştur.

Tomb in Taj Mahal, Agra, India

Yapının yapımına 1632 yılında başlanmıştır. Tac Mahal’de beyaz mermer kullanılmıştır. Yapının inşaatında 20.000’den fazla usta çalışmıştır. Çok büyük olması nedeniyle inşaatı tam 22 yılda tamamlanmıştır. İnşaatı 1654 yılında tamamlanmıştır. Günümüzde dünyanın en çok ziyaret edilen yerlerinden birdir. İnsanı cezbeden bir görüntüsü vardır. İnşaatında onlarca değerli maden kullanılmıştır.

Tac-Mahal-Turu-3-1030x772

Tac Mahal, 176.900 metrekare alan üzerine kuruludur. 82 metre yüksekliğe sahiptir. 4 Minaresi vardır. İslam mimarisine göre yapılan yapının her tarafında usta hattat işçiliği görülmektedir. Aynı zamanda her tarafında Yasin Suresi yazılmaktadır. 75 metre yüksekliğinde dev bir kapısı vardır. Şah Cihan’ın ve eşi Banu Begüm’ün sandukaları üst katta yer almaktadır. Sandukaların bulunduğu yer sesi 7 defa yankı yapacak şekilde inşa edilmiştir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.