Ana Sayfa

TANK NEDİR?

Tank, kendine has şekli ve özellikleri olan paletli savaş aracıdır. Savaş alanlarında kullanıldıkları için zırhlı olmaktadırlar. Daha sağlam yapabilmek için zırhlarını daha da kalın yaparlar. Bu nedenle tanklar ağır olur. Tanların ağırlıkları 60 tol ile 76 ton arasında değişmektedir. Tanklar, zorlu şartlarda da hareket edecek yapıya sahiptirler. Bu sebeple paletli olarak üretilirler. Ağır olmalarına rağmen güçlü motorları sayesinde hızlı hareket ederler. Aynı zamanda manevra kabiliyetine de sahiptirler.

altay-tanki-tank_619833293

Tanklar, büyük top ve silahlarla donatılmışlardır. Uzun bir topu ve makineli tüfek gibi silahlara sahiptir. Özellikle son zamanlarda tanksavar füzelerine karşı yeni silahlar geliştirilmektedir. Tanklar, kara savaşlarında aktif olarak kullanılmaktadır. Aslında kara savaşlarının en önemli aracı tanktır.

ZTZ-99

Tank, dik yokuşlara tırmanabilme ve yüksek eğimlerde gidebilme özelliklerine de sahiptir. Bir tank içerisine sınırlı sayıda mürettebat girebilir. Çoğu tank  3 veya 4 mürettebat alır. Bunlardan birisi şoför, bir veya ikisi topçu ve bir de hafif silahları kullanan birisi olmaktadır. Tankların palet kısmı ile top kısmı ayrı hareket edebilmektedir. Bu özeliği sayesinde tanklar savaş alanlarında daha kabiliyetli olabilmektedirler.

 

DÜNYANIN EN İYİ TANKLARI

BENZER YAZILAR  KAPADOKYA

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.