Ana Sayfa

TANK TARİHİ

İnsanlar sürekli bir savaş içerisindedirler. Savaşlarda kazanan taraf olmak isteniyorsa hem aklı kullanmak hem de güçlü olmak gerekmektedir. Bunun için insanlar sürekli gücü ellerinde tutmak için kendilerini geliştirmişlerdir. Silahlarını geliştirdikleri gibi savaş araçlarını da geliştirmişlerdir. Tank da insanların güçlüyü elde amacı sonucu dünyanın en büyük ikinci savaşı olan Birinci Dünya Savaşı’na doğru ortaya çıkmıştır.

Mark-1-Tank-armour

Birinci Dünya Savaşı esnasında askerleri koruyabilecek ve engelleri aşıp, düşmanın yanına sokulacak bir araç fikri ortaya çıktı. Amerika Birleşik Devletleri, 1915 yılında ilk tankı üretmeyi başardı. Bu tanka en büyük desteği Başkan Winston Churchill verdi. Ancak bu savaş aracının bir adı dahi yoktu. Savaşlarda kullanılan ilke tank Mark 1 olmuştur. Mark 1’in görünümü çok sıradışıydı. Çünkü tankın paletleri, tankın neredeyse tamamını kaplıyordu. Ağırlığı 31 tondu ve 8 mürettebat alabiliyordu. 1 adet ağır top ve 4 adet de hafif top vardı.

Birinci Dünya Savaşı sırasında kullanılan tanklar, günümüzdeki tanklar ile kıyaslanamayacak kadar farklı ve zayıflardı. Ancak bu zayıflıkları, eldeki silahların güçsüzlüğünden dolayı fazla hissedilmiyordu. Tank, savaş sırasında hem ABD ordusunun hem de İngiltere ordusunun işine çok yaramıştı. Düşman birlikleri, bu savaş aracı karşısında ne yapacaklarını bilmiyorlardı. Çünkü bu aracı hayatlarında ilk defa görüyorlardı. Ancak bir süre sonra tanklar kullanılamaz hale geldiler ve ilerlemeleri de durdu. Çünkü yapılan tankların çok fazla kusuru vardı. Henüz geliştirilmeli ve testleri yapılmalıydı. Aynı zamanda kabiliyeti de kısıtlıydı.

bR2plpnt1JsZAAIA-636838424314655131

Tankın, savaş alanında çok işe yaradığını gören Almanlar da kolları sıvadılar. 1918 yılında tankın çizimine başladılar. İlk tankın kusurlarının çok olduğunu gören Amerikalılar, tankı geliştirmeye başladılar. Tanka yeni bir görünümü kazandırdılar. Ancak bu tankın görünümü de günümüz tankları ile benzer değildir.

BENZER YAZILAR  2019'DA DÜNYADA OLANLAR (İKİNCİ ÇEYREK)

Avrupa devletleri, savaş araçlarının gelişmesini takip ediyordu. Henüz savaş bitmeden Fransa’da tank yapımına başladı. Renault firması tarafından ilk Fransız tankı yapıldı. Bu tank bir nevi günümüz tanklarına benzemektedir. Hem zırhı kalın, hem de daha hızlıydı. Tankların tasarımında başarı elde edemeyen devletler, sürekli birbirinden farklı tasarımlar deniyorlardı. Ancak bir türlü istedikleri başarıyı elde edemiyorlardı.

İlk modern tank sayılan Tiger 2’nin üretiminden sonra tanklarda çok az değişiklikler oldu. 1940 yılına doğru artık tanklar, günümüz tanklarına benzemeye başladı. Artık daha büyük tank yapılmaya ve üzerindeki silahlar, geliştirilmeye çalışıldı. Daha güçlü zırh yapılmaya çalışıldı. Neredeyse her orduda tanklar olmaya başladı.

775806cd65d3924280079189fe6008a9

 

DÜNYANIN EN İYİ TANKLARI

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.