Ana Sayfa

TATLI SU KAYNAKLARI KURUDU

Artık günümüzde her yerde dünyanın kirlenmesi, havanın kirlenmesi ve su kaynaklarının tükenmesi ile ilgili afişler, broşürler ve reklamlar görür olduk. Bu konular bu kadar çok işlense de halen birçok insan bu sorunları umursamıyor bile Bilinçsiz bir şekilde tüketmeye devam ediyorlar.

Bilindiği gibi dünya yaratıldığından beri tatlı su kaynakları hep aynı seviyede kaldı ve bundan sonra da aynı seviyede kalmaya devam edecek. Her insan belirli miktarda tatlı su düşmektedir. Bu seviye coğrafyaya göre değişmektedir. Ancak nüfusun hızla artması, suyun kirlenmesi ve bilinçsiz tüketim sonucu bu miktar hızla azalmaktadır. Yıllar boyunca insanlar bu azalışı anlamamışlardır. Anlasalar dahi pek umursamamışlar ve bunun için bir şeyler yapmamışlardır. Çünkü gözle görülür şekilde ciddi boyutlarda azalışlar olmamıştı bu da algının oluşmasına engel olmuştu.

Ancak son zamanlarda tatlı su kaynaklarının hızla kuruması insanları tedbir almaya itmiştir. Gözle görülür seviyede kuruyan göllerden birisi de Aral Gölü’dür. Hatta Aral Gölü, gözle görülür dereceyi de aşmış ve yok olma seviyesine gelmiştir. Günümüzde Aral Gölü’nün %90’lık kısmı kurumuş ve geriye sadece %10’luk kısmı kalmıştır. O %10’luk kısım da yakın bir tarihte kuruyacaktır. Türkiye’de de durum pek iyi sayılmaz. Çünkü 60 yılda Van Gölü’nün üç katı büyüklüğünde göl kurudu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.