Ana Sayfa

TRABZON

Trabzon, 39° 07′ ve 40° 30′ doğu boylamları ile 40° 33′ ve 41° 07′ kuzey enlemleri arasında yer almaktadır. 4.662 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahiptir. 2019 yılı verilerine göre nüfusu 889.261’dir. Bu nüfusun %49,4’ü erkeklerden, %51,6’sı da kadınlardan oluşmaktadır. Hızlı göç veren şehirlerden biridir. 1990 yılında nüfusu 700 bini geçmiştir. Karadeniz Bölgesinde bulunmaktadır. İl plaka kodu 61’dir. Komşuları Rize, Gümüşhane ve Giresun’dur. Kuzeyinde Karadeniz bulunmaktadır. Trabzon’un, 18 tane ilçesi vardır. Bunlar Ortahisar, Akçaabat, Araklı, Of, Yomra, Arsin, Vakfıkebir, Sürmene, Maçka, Beşikdüzü, Çarşıbaşı, Çaykara, Tonya, Düzköy, Şalpazarı, Hayrot, Köprübaşı ve Dernekpazarı’dır. Şehrin, 550’den fazla köyü vardır.

Trabzon topraklarının %78’i dağlardan, %22’si de platolardan meydana gelmektedir. Şehrin en yüksek dağı 3.063 metre yüksekliğe sahip olan Çakırgöl Dağı’dır. Zigana Dağları, Trabzon Dağları, Kemer Dağı, Kop Dağı, Keşiş Dağı ve Zülfe Dağı’da şehirde bulunan dağlardır. Akarsuları; Kale Deresi, Yanbolu Deresi, Baltacı Deresi, Solaklı Çayı ve Değirmendere’dir. Çakırgöl ve Uzungöl ise şehirde bulunan göllerdir. Trabzon’un kıyı kesiminde Karadeniz iklimi, iç kesimlerinde ise karasal iklim görülmektedir. Şehirde en çok çay ve fındık yetiştirilmektedir. Bakır ve demir madenleri de şehirde çıkmaktadır.

Şehir, tarih boyunca bir çok isim ile anılmıştır. Trapezus, Trabezond ve Trobezous bunlardan birazıdır. Osmanlı İmparatorluğu’nun eline geçtikten sonra Trabzon halini almıştır. Milattan önce Medlerin, Perslerin, Pontus Krallığı’nın ve Romalıların hakimiyeti altına girmiştir. Milattan sonra ise 395 ile 715 yılları arasında şehir, Bizans İmparatorluğu ile Arapların arasında el değiştirmiştir. 1204 yılında Trabzon Rum İmparatorluğu kurulmuştur. 1461 yılında da Fatih Sultan Mehmed tarafından zorlu şartlara rağmen fethedilmiştir. 1916 ile 1918 yılları arasında Rusların işgaline uğramıştır. Vakıf Han, Kale Park, Trabzon Kalesi, Sekiz Direkli Hamamı, Abdullah Paşa Çeşmesi, Paşa Hamamı ve Açık Türbe şehirde bulunan tarihi yerlerdir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.