Ana Sayfa

TÜRKİYE BOKS TARİHİ

Türkiye’ye, boks Kurtuluş Savaşı yıllarında girmiştir. Boksu getirenler ise işgalci yabancı askerlerdir. Yabancı askerlerin bok maçı yaptığını gören Türkler de bu spora ilgi duymaya başladılar. İlk başlarda devlet desteği olmadığı için bireysel olarak çalışıyorlar ve kendilerini geliştirmeye çalışıyorlardı. En büyük sorunlardan birisi ise boks maçı yapacak bir ringin olmamasıydı.

Zamanla halk arasında boks maçına olan ilgi artmaya başladı. Bunu gören Muvevi Aksiyani Efendi 1919 yılında ilk boks kulübünü açtı. O zamanlar Türkiye’de bir boks federasyonu olmadığı için bu boks kulübü, Fransa Boks Federasyonu’nun denetimi altındaydı. 5 yıl sonra 1924 yılında Türkiye Boks Federasyonu kuruldu. 1928 yılında da ilk Milli Türk Takımı kuruldu ve aynı yıl uluslararası boks şampiyonasına katılarak Türkiye’yi temsil ettiler.

1940 yılına kadar Türk Boksörler uluslararası arenada bir başarı elde edemediler. 1940 yılında ABD’de yapılan şampiyonada Melih Acba birinci oldu. Daha sonra başarıların devamı da geldi. 1946 yılında Vural İnan, “En Teknik Boksör” seçildi. 1950 yılından sonra Türkiye’de profesyonel sporcular yetişmeye başladı. Aynı şekilde ilk profesyonel boks kulüpleri de bu yıllarda kuruldu. 1970 yılından sonra ise Türkiye, boksta zirvelere çıktı. Celal Sendal 7 defa, Seyfi Tatar ise 6 defa birincilik elde etti. Günümüzde Türkiye Boks Federasyonu, her yıl boks şampiyonası düzenlemektedir.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.