Ana Sayfa

TÜRKİYE’NİN TELEVİZYON TARİHİ

Televizyon’un keşfi 1923 yılına dayanmaktadır. Televizyonu İskoçyalı mühendis John Logie Baird icat etmiştir. İlk televizyon siyah-beyaz yayın yapıyordu. Türkiye’nin televizyon ile tanışması renkli televizyonun keşfi ile aynı yıllara denk gelmektedir. Türkiye’ye ilk televizyon 1950’li yılların başında gelmiştir. 1952 yılına kadar boş durmuştur. Çünkü Türkiye’de yayın yapan bir kanal bulunmamaktadır. İlk televizyon yayını 2 yıl sonra gerçekleşmiştir.

İlk yayını İstanbul Teknik Üniversitesi yapmaya başlamıştır. Çatı katında başlayan yayında belirli programlar vardı. Bu programlar da her gün değil sadece haftada bir gün yapılırdı. İstanbul Teknik Üniversite’sinin yayını 1970 yılına kadar devam etmiştir. 1970 yılında yayın durduruldu.

TRT, 1963 yılında kuruldu. Yayın yapmaya ise 1968 yılında başladı. 1980’li yıllara gelindiğinde televizyon yaygınlaşmıştı. Ancak yine de her evde televizyon bulunmuyordu. Olan televizyonlar da renkli televizyonun icat edilmesinin üzerinden 30 yıl geçmiş olmasına rağmen televizyonların çoğunluğu siyah-beyaz yayın yapıyordu. Türkiye’de ilk renkli yayın 1981 yılında yayınlanmaya başlandı. 1980’li yılların sonlarına doğru bir çok yeni kanal yayın yapmaya başladı. Günümüzdeki meşhur kanalların neredeyse hepsine yakını 1990 yılından sonra yayın hayatına girmiştir. Günümüzde siyah-beyaz yayın yapan televizyonlar kullanılmamaktadır ve her evde en az bir televizyon bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.