Ana Sayfa

TÜRKİYE’NİN UYGULADIĞI NÜFUS POLİTİKALARI

Türkiye’de birçok nüfus politikası uygulanmıştır. Bu politikalar bazen nüfusu artırmaya, bazen de azaltmaya yönelikti. Bu politikalar 5’er yıl arayla uygulanmıştır. Cumhuriyetin ilk yıllarında nüfus arttırıcı politikalar izlenmiştir. Halk, çocuk yapmaya teşvik edilmiştir. 1940 yılına gelindiğinde Türkiye’nin nüfusu 18 milyona yaklaşmıştı. 1940 yılından sonra yetersiz beslenmeden kaynaklı hastalıkların artması ve sağlık hizmetlerinin kötü olması nedeniyle nüfus artışı durmamıştır. Ancak çok azalmıştır.

Devlet, 1945 yılından sonra tekrardan nüfus artırıcı politikalar izlemeye başladı. Halkı, çocuk yapmaya teşvik etmek için yardımlar yapmaya başladı. Ülkeye, gebeliği önleyici ilaçların sokulması yasaklandı. Sağlık hizmetleri ise çok olmasa da biraz da olsa iyileştirildi. Bu politika sayesinde Türkiye nüfusu 30 yıl içerisinde 28 milyon arttı ve Türkiye’nin nüfusu 1980 yılında 45 milyona yaklaştı.

Nüfusun hızla artması ülkenin kalkınma hızını etkilediği için devlet, nüfus artış hızını azaltıcı politika izlemeye başlamıştır. Bu sefer bir öncekinin tam tersi yapılmış ve ülkeye, gebeliği önleyici ilaçların getirilmesine izin verilmiştir. Aynı zamanda halk, aile planlaması konusunda bilgilendirilmiştir. Bu politika uzun vadede işe yaramış ve Türkiye nüfus artış hızı  2012 yılına kadar sürekli olarak azalmıştır. 2010 yılında Türkiye nüfusu 73 milyonu geçmişti. Bu sefer de Türkiye nüfusunun yaşlanması sorunu ortaya çıktı. Bu sefer tekrardan nüfus artış hızını arttırıcı politika izlenmeye başlandı. Bu da doğum yapan kadına izinler ve maddi destekler gibi yardımlar yapılarak sağlanmaya çalışıldı. Türkiye Nüfusu 2019 yılında 82 milyon olmuştur.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.