Ana Sayfa

WİLLİAM BLAKE

William Blake, 28 Ağustos 1757 tarihinde İngiltere’nin Londra şehrinde dünyaya geldi. 7 kardeşleri ve William Blake 3. Çocuktu. Filozof, ressam ve yazardır. Babası çorapcılık yapmaktaydı. Gençliği çok sakin geçmiş ve hayatı boyunca Londra’dan dışarıya çıkmamıştır. Okula da gitmedi. Okuma-yazmayı annesinden öğrendi. Genç yaşta resim yapmaya başladı. Resme yeteneği de vardı. 14 yaşından 21 yaşına kadar Oymabaskı ustasının yanında çalıştı.

William, okumayı çok seviyordu. Şiirlere karşı da özel bir ilgisi vardı. Sürekli araştırmalar yapıyordu. Blake’nin, zeki ve yetenekli olduğunu anlayan ailesi onu, Kraliyet Akademisi Okulları’na yazdırdılar. Okulu bittikten sonra tekrardan oymabaskı işine döndü. Hayatı boyunca geçimini hep oymabaskı ile sağladı.

1782 yılında Catherine Boucher ile evlendi. Karısına da oymabaskı yapmayı öğretti. Bu sayede yazdığı eserleri daha hızlı çoğaltabildi. Eserleri, hayattayken beğenilmemiştir. 1818 yılına kadar şiir yazmıştır. Ancak bu yıldan sonra şiir yazmayı bırakmıştır. Fransız Devrimi’nden çok etkilenmiştir. Aynı zamanda kilise’ye karşı da olmuştur. En tanınmış resmi The Book Of Job (Eyüb Kitabı)’dur. 12 Ağustos 1827 tarihinde doğduğu şehir Londra’da hayatını kaybetmiştir. Son çizdiği resim karının resmi idi. William Blake’in değeri öldükten kısa bir süre sonra anlaşılmıştır. Günümüzde mezarının nerede olduğu bilinmemektedir.

 

ESERLERİ:

  • Şiir Taslakları (1783)
  • Saflık Şarkıları (1789)
  • Olgunluk Şarkıları (1794)
  • Kudüs (1820)

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.