Ana Sayfa

YILDIRIM BAYEZİD

Yıldırım Bayezid, 1360 yılının mart ayında Edirne’de doğmuştur. Babası 1. Murat, annesi ise Gülçiçek Hatun’dur. Eşi Devlet Hatun’dur. İyi bir saray eğitimi almıştır. İsmi Bayezid’dir ve Yıldırım da lakabıdır. Savaş meydanında atik olduğu için “hızlı, süratli” anlamına gelen Yıldırım lakabı takılmıştır. İlk Kütahya Sancakları beyliğini yapmıştır. Genç yaşlarda babası ile savaşlara katılmıştır.

Babası 1. Murat’ın savaş meydanında şehit olması üzerine Yıldırım Bayezid, Osmanlı tahtına oturmuştur. Sultan Bayezid döneminde Niğbolu Savaşı yapıldı. Avrupa Devletleri, Osmanlı İmparatorluğu’nun ilerlemesini durdurmak için 7 devlet bir araya geldiler ve Haçlı Seferi’ni başlattılar. Büyük bir kuvvetle Niğbolu Kalesi’ni kuşattılar. Ancak başarılı olamadılar. Yıldırım Bayezid’in zekice taktikleri sayesinde Haçlı ordusu büyük bir hezimete uğratıldı. Bayezid İstanbul’u da kuşatmıştı. Ancak Haçlıların Niğbolu kalesini kuşatmaları sonucu kuşatma yarıda bırakılmıştı. Osmanlı’nın, İstanbul’u ilk defa kuşatmıştı.

Yıldırım Bayezid, Osmanlı’ya saldıran Karamanoğulları’na sefer düzenledi. Sefer başarıyla sonuçlandı ve Karamanoğulları’na ait tüm şehirler Osmanlı egemenliğine geçti. Osmanlı’yı 11 yıl sürecek olan Fetret Devrine sokacak olan Ankara Savaşı da Yıldırım Bayezid ve Timur arasında olmuştur. Hem Sultan Bayezid, hem de Timur’u beyler kışkırtıyorlardı. İki devletin de sınırları birbirine yaklaşınca savaş kaçınılmaz oldu. İki devlet arasında savaş 20 Temmuz 1402 tarihinde başladı. Bu savaşta Osmanlı askerleri ilk defa fil ile karşılaştılar. Osmanlı ordusu savaşı kazanıyordu. Ancak Kara Tatarların ihanet etmesi ve Osmanlı ordusuna arkadan saldırmaları sonucu Bayezid, Ankara Savaşı’nı kaybetti. Yıldırım Bayezid, canlı olarak yakalandı ve Timur’a esir düştü. Timur, Bayezid’e esir hayatı boyunca çok iyi davrandı. Gittiği her yere Bayezid’i de götürdü.

Yıldırım Bayezid esir düştükten sonra oğulları arasında taht kavgaları başladı. Taht kavgaları 11 yıl sürdü. 1. Mehmet’in kardeşlerini yenmesi ve tahta oturması sonucu taht kavgası da bitmiş ve Osmanlı da Fetret Devrinden çıkmış oldu. Yıldırım Bayezid ise 17 Mart 1403’de Konya’da vefat etti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.