Ana Sayfa

ALEXANDER GRAHAM BELL

Alexander Graham Bell, 3 Mart 1847 tarihinde İskoçya’da doğdu. Elektrik mühendisi ve fizikçiydi. Graham Bell’in ünlü olmasını icat ettiği ve günümüzde hayatımızın ayrılmaz bir parçası olan telefondur. Bell, ailesi ile birlikte yaşıyordu. 1870 yılında ailesi ile beraber Kanada’ya taşındı. Kanada’ya taşındıktan 3 yıl sonra Bosto Üniversitesi’nde profesörlük yapmaya başladı.

Bugünkü şöhretini kazandığı telefonu 1876 yılında icat etti. Çalışmaya başlarken aklında telefon icat etmek gibi bir fikir yoktu. Bell’in annesi duyma engelliydi. Duyma engellilere bir alet yapmak isteyen Bell, çalışmaya başladı. Yardımcısı Thomas Watson ile yoğun bir şekilde çalışıyorlardı. Ancak çalışmanın devam etmesi için bir engel vardı. O engel de paraydı. Para bulamazlarsa çalışma devam edemezdi. Gerekli olan parayı Gardnier Greene Hubbart’tan temin ettiler ve çalışmayı devam ettirdiler.

Bell, telefonu icat etmişti. Ancak henüz telefon ile konuşmayı başaramamıştı. İlk telefon görüşmesini 10 Mart 1876’da gerçekleştirdi. Telefonun bir ucunda kendisi, diğer ucunda ise yardımcısı Thomas Watson vardı. Telefonun sağlam bir şekilde çalıştığını gören Bell, telefonun patentini aldı. 1877 yılında Mabel Hubband ile evlendi. Hubband’da, Bell’in annesi gibi duyma engelliydi. Telefonu icat ettikten sonra ABD’ye taşındı ve telefonu geliştirmeye devam etti. ABD’de şehirlerarası telefon hatları kurdu. Graham Bell, sadece telefonu icat etmemiştir. Daha bir çok ürünü daha bulunmaktadır. Ancak en çok bilineni telefondur. Gramofonun esin kaynağı olan “Uvehidrofil”i de Bell icat etmiştir. Bir dönem uçak da yapmaya çalışmıştır. Alexander Graham Bell, 2 Ağustos 1922 tarihinde Kanada’da ölmüştür.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.