Ana Sayfa

BURSA

Bursa, 28° 10′ ve 30° 00′ kuzey enlemleri ile 39° 35′ ve 40° 40′ doğu boylamları arasında yer almaktadır. 10.882 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahiptir. 2019 yılı verilerine göre nüfusu 3.006.251’dir. bu nüfusun yarısı erkeklerden, yarısı da kadınlardan oluşmaktadır. Türkiye’nin Marmara Bölgesi’nde bulunmaktadır. Komşuları Bilecik, Balıkesir, İzmit, Kütahya ve Sakarya’dır. Bursa’nın ilçeleri Gemlik, Yenişehir, Orhangazi, Orhaneli, İnegöl, İznik, Mudanya, Mustafakemalpaşa, Karacabey ve Kules’dir. İl plaka kodu 16’dır.

Bursa topraklarının %48’ini platolar, %17’sini ovalar ve %34’ünü de dağlar oluşturmaktadır. Bursa Ovası, İznik Ovası ve İnegöl Ovası şehirde bulunan Ovalardır. Bursa’nın en yüksek dağı 2.543 metre yüksekliğe sahip olan”Uludağ”dır. Uludağ, aynı zamanda Türkiye’nin, önemli kış sporları merkezlerinden biridir. Şehrin diğer dağları ise Samanlı Dağları, Karadağ, Asarcık Dağı ve Sincan Dağı’dır. Şehrin en büyük gölü ise “İznik Gölü”dür. İznik gölü, 308 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahiptir. Bursa’nın bazı bölgelerinde Akdeniz, bazı bölgelerinde ise Karadeniz iklimi görülmektedir.

Şehrin eski isminin “Prusa” olduğu bilinmektedir. Bu adı Britanya Kralı olan Prusa’dan almıştır. Zamanla bu ad, Bursa halini almıştır. Bursa’ya, Persler ve Romalılar hakim olmuşlardır. M.Ö. 6. yüzyılda şehirde Bitinya Krallığı da kurulmuştur. Roma’dan Bizans imparatorluğu’na miras kalmıştır. 1326 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun himayesi altına girmiştir. Uzun yıllar da Osmanlı’nın başkenti olmuştur. 1920 yılında Yunanistan işgaline uğramıştır. İşgalden kurtarılmış ve Türkiye Cumhuriyeti’nin bir ili olmuştur.

Bursa’da; tarım, sanayi ve hayvancılık gelişmiştir. Özellikle bir çok otomobil firmasının Bursa’da fabrikası vardır. Turizm potansiyeli de yüksektir. Şehirde, birçok tarihi ve doğal turistik yer vardır. Bunlar Uludağ Ulusal Parkı, Oylat, Kazancıbayırı, Kocayayla, Oylat Kaplıcası, Keremet Kaplıcası, Batık Hamam, Yıldırım Bayezid Külliyesi, Yeşil Külliye ve Ulu Camii’dir. Bunlardan başka Bursa’da daha bir çok turistik yer bulunmaktadır. Manganez, linyit, manyezit, volfram, bakır ve kurşun madenleri de şehirde çıkmaktadır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.