Ana Sayfa

HELLMUT RİTTER

Hellmut Ritter, 27 Şubat 1892 tarihinde Almanya’nın Hessen Şehrinde dünyaya geldi. 1910 yılında Kassel’de liseyi bitirdi. 3 yıl sonra da Holle Üniversitesine girdi. Burada dünyaca ünlü hocalardan ders aldı. Şarkiyat ve Doğu dilleri bölümünü okudu. Daha sonra Hamburg Üniversite’sine geçti ve Carl H. Becker’in asistanlığını yaptı. Askerlik görevini yaptıktan sonra Hamburg Üniversite’sinde profesör olarak göreve başladı.

Görevini yaptığı zaman boyunca Doğu dilleri ve edebiyatı üzerine çalışmalar yaptı. Arapça ve Türkçe bilmesi de çalışmalarında büyük yarar sağladı. 1926 yılında çalışmalarını daha iyi yapabilmek için İstanbul’a geldi. İstanbul’da bulunan kaynaklar onun için çok önemliydi. İstanbul’a geldikten sonra Alman yetkililer ile görüşerek Alman Doğu Derneği’nin, İstanbul’da bir şube açmasını sağladı. Bu dernek sayesinde bir çok eseri Almanca’ya çevirdi.

1938 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde öğretim üyesi görevine başladı. Burada Fuat Sezgin ile tanıştı ve Sezgin’in, İslam tarihine yönelmesine öncülük etti. 1949 yılında tekrardan Almanya’ya döndü. Frankfurt am Main Üniversitesinde çalışmaya başladı. 1955 yılında emekli olduktan sonra tekrardan İstanbul’a döndü. Çalışmalarına devam etti. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde de ders vermeye devam etti. Yaşlanan Ritter, 1969 yılında Türkiye’ye bir daha dönmemek üzere Almanya’ya döndü. 3 yıl sonra, 19 Mayıs 1971 tarihinde doğduğu şehir Hessen’de vefat etti. Geriye “Doğu Mitolojisinin Edebiyata Etkisi” adlı kitabını ve yetiştirdiği öğrencilerini bıraktı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.