Ana Sayfa

KÖMÜR

Kömürü bugün bilmeyen yoktur. Genel olarak ısınmak için kullanılan kömürün kullanım alanı çoktur. Günümüzde özellikle ülkeler elektrik ihtiyaçlarının büyük bir kısmını kömürden karşılarlar. Polonya %95, Avustralya %83 ve Türkiye %32’sini kömürden elde eder. Bataklık alanların ve çeşitli çökeltilerin birikip, milyonlarca yıl ısı ve basınca maruz kalması sonucu oluşur. Diğer madenlere göre ucuz, güvenilir ve yaygındır. Kömürün; antrasit, linyit ve taş kömürü en çok bilinen türleridir.

Çok eskilerden beri kömür bilinmekteydi. Ancak insanlar kullanmazlardı. Kömürün kullanılmaya başlanması Sanayi Devrimi sayesinde oldu. İngiltere’de ortaya çıkan Sanayi Devrimi ağaçların kesilmesine sonuç olarak da ormanların hızla yok olmasına neden oldu. Bunu gören Dudley, kendi fabrikasında kullanmak için yakıt aramaya başladı. Çalışmaları sonucu, odundan daha avantajlı olan taş kömürünü buldu. İlk olarak kendi fabrikasında kullanmaya başladı.

Hızla kömür madenleri açılmaya başlandı. Kömür özellikle demir-çelik sanayinde kullanılıyordu. İngiltere’de demir madeni az olduğundan İngiltere, başka ülkelerden satın almak zorunda kalıyordu. Bu durum da maliyeti arttırıyordu. İngiltere bu durumdan kurtulmak için sömürgeciliğe hız verdi. Zamanla kok kömürü yapımı öğrenildi ve hızla yayılmaya başladı. Yakıt olarak, kömür kullanan tren ve gemiler yapılmaya başlandı. Avrupa’da savaşlar nedeniyle zaman zaman kömür kullanımı azalıyor veya artıyordu. Ancak, İngiltere’de hiçbir zaman azalmıyor, devamlı kömüre olan talep artıyordu.

Categories: Ana Sayfa

Tagged as: , ,

1 reply »

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.