Ana Sayfa

PARANIN KEŞFİ

Günümüzde paralar hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Tarihin en önemli buluşlarından biri de paradır. Para da bizim bir organımız haline gelmiştir. Para olmadan hayatımızın devam ettirmemiz çok zordur. Para insanları öyle bir hale getirmektedir ki para için birbirini öldüren insanlar bile vardır. İnsanları bu hale getiren paranın tarihi M.Ö. 7. yüzyıla kadar dayanmaktadır.

İlk Çağda Anadolu’da yaşayan medeniyetlerden biri de Lidyalılar’dır. Bu medeniyet, Küçük Menderes Irmağı çevresinde yaşamıştır. Lidyalılar, parayı bulan medeniyettir. Aynı zamanda paranın keşfi Lidyalıların sonunu getirmiştir. Para keşfedilmeden önce insanlar ticareti takas usulü ile yapıyorlardı. Bir ürünü alabilmek için karşılığında ürün vermeleri gerekiyordu. Her ürünü değerinin bir olmaması ve ürünlerin taşınması gibi zorlukları meydana getiriyordu. Daha bir çok neden paranın keşfedilmesine neden olmuştur.

Zamanla para, başka medeniyetler tarafından da kullanılmaya başlanmıştır. Kağıt paralar ise, yani Banknotlar Avrupa’da ortaya çıkmıştır. İnsanlar, yanlarında madeni para taşımak istemiyorlardı. Bunun için de madeni paralarını götürüp, bankaya veyahut bankerlere yatırıyorlardı.  Bankalar veya bankerler de parasını yatıran kişilere üstünde ne kadar para yatırdığı yazılı olan bir banknote, yani kağıt veriyordu. Zamanla bu banknotlar, madeni paraların yerini aldı. Para basımı ise ülkelerin merkez bankalarının kontrolüne geçti. Madeni paraların basımı keşfedildiği zamandan beri aynı şekilde basılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.