Ana Sayfa

SSCB

SSCB, 1917 yılının Ekim ayında Bolşeviklerin darbe yaparak iktidarı ele almaları ile kuruldu. Bu tarihten sonra Rusya’nın adı Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği oldu. SSCB, 22.402.200 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahipti. Başında koyu Komünist Stalin vardı. Başkenti Moskova idi. Toplam Nüfusu 272 milyondu. SSCB, egemenliği altında 14 devlet bulunuyordu. Bu da SSCB’nin nüfusunun bir çok ırktan meydana gelmesine neden oluyordu. Halkın yarısı Ruslardan oluşuyor, geriye kalanları ise Ukraynalılar ve Türkler oluşturuyordu. Para birimi Ruple’ydi. Halkın büyük bir kısmı Hrıstiyan’dı. Müslüman olan kısım da vardı. Ancak çok azdı.

SSCB, Komünist bir devlettir. Komünizm bütün malların ortak olduğu ve insanların da eşit olduğunu savunun düşüncedir. Komünizm, Kapitalist sisteme karşıdır. Tarım, ülke için çok önemliydi. Modern tarım metotları uygulanırdı. Ancak yine de verimlilik istenen seviyelerde değildi. Onun için de sürekli verimi arttıracak çalımalar yapılmaktaydı. Ürünler bolca stok yapılırdı. Ülke arazisinin 4’te 1’i tarım için uyundu. Aynı şekilde çalışmalarla ekilebilir alan büyütülmeye çalışılmıştır.

Günümüzde Rusya, dünyada en büyük yüzölçümüne sahip ülkedir. SSCB’de aynı şekilde dünyada en büyük yüzölçümüne sahip ülkeydi. Yüzölçümünün bu denli büyük olması geniş ormanlara da sahip olmasına yol açmıştır. Orman bakımından zenginliğini kullanmaktaydı ve önemli gelirler elde etmekteydi. SSCB, zengin maden yataklarına da sahipti. Petrol, gaz, demir, nikel ve çelik gibi madenler çıkmaktaydı. Endüstrisi gelişmişti ve ülke ekonomisi endüstri sayesinde ayakta duruyordu. Bir çok ürünü üretiyordu. İşçi sınıfı SSCB için çok önemliydi. Komünist bir devlet olduğu için fabrikalar devletin elinde bulunuyordu. SSCB, ABD ile Soğuk Savaş Döneminde giriştiği yarış sayesinde teknolojisi gelişmişti. Özellikle silah ve uzay teknolojisine büyük yatırımlar yapmıştır. Bunun sonucunda uzaya ilk insanı gönderiş ve canlı bir şekilde dünyaya getirmeyi başarabilmiştir. Nükleer alanda da gelişmişti. Nükleer silah bile üretiyordu. SSCB, 25 Aralık 1991 tarihinde dağılmıştır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.