Ana Sayfa

VEHBİ KOÇ

Vehbi Koç, 20 Temmuz 1901 tarihinde Ankara’da dünyaya geldi. Doğum günü kesin olarak bilinmemekle birlikte 20 Temmuz tarihini kendisi kabul etmiştir. Babası Koçzade Hacı Mustafa Efendi, annesi ise Fatma Hanım’dır. Vehbi Koç, Türkiye’nin en zengin iş adamlarından biri idi. Kurduğu şirketler Türkiye’nin en büyük şirketleri haline geldi. Otomotivden bankacılığa her sektörde bulundu.

Vehbi Koç’un eğitim hayatı Topal Hoca Mektebi’nde başladı. İlköğretim hayatı bittikten sonra Ankara İdadisi’ne girdi. Ancak eğitimini tamamlayamadan bıraktı ve iş hayatına adım attı. Bir dükkan açan Koç, esnaflık yapmaya başladı. Esnaflık macerası Kurtuluş Savaşı’nın çıkması nedeniyle sekteye uğradı. İlk önce Büyük Millet Meclisi’nin matbaasında çalışmaya başladı. Daha sonra ise askere gitti.

İş hayatı askerden geldikten sonra parlama yaşadı. Babasından devraldığı dükkanı daha da geliştirdi. Ford Motor Company’nin yerel temsilciliğini aldı. Daha sonradan Ford Motor Company ile Türkiye’de ortak fabrika açtı. Sadece Ford ile değil küresel daha birçok şirket ile birlikte ortak fabrikalar açtı. Bu şirketler arasında  General Electric ve Siemens de yer almaktadır.

1938 yılında Koç Ticaret Anonim Şirketi’ni kurdu. İnşaat sektörüne’de atılan koç güzel karlar etti. Elbette girdiği her işten karlı çıkmadı. Girdiği bazı işlerde büyük zararlar etti. Ancak bu zararlardan dersler çıkardı. Sık sık Avrupa seyahatlerine çıktı. 1947 yılında Ankara Oksijen Şirketi’ni kurdu. 1961 yılında Gazsan Anonim Şirketi’ni kurdu. 2 yıl sonra ise Koç Holding’i kurarak bütün işlerini tek bir yerde birleştirdi.

1969 yılında Vehbi Koç Vakfını kurdu. 1 yıl sonra ise Ram Dış Ticaret Şirketi’ni kurdu. Otokar şirketinin yanında Karsan Şirketi’ni de kurdu ve Peugot marka araçların üretimini üstlendi. 1984 yılında temellerini attığı ve büyüttüğü Koç Holding’i oğluna devrederek emekli oldu. 4 yıl sonra Koç Özel lisesi’ni, 1993 yılında ise Koç Üniversitesi’ni kurdu. 3 yıl sonra 25 Şubat 1996’da Antalya’da hayatını kaybetti.

BENZER YAZILAR  BREZİLYA'DAKİ TOPLU MEZARLAR

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.