Ana Sayfa

DÜNYA

Dünya, bildiğimiz kadarıyla evrende canlının yaşadığı gezegendir. Dünyada yaşayan canlılardan birisi de biz insanlardır. Dünyadaki insan nüfusu sekiz milyarı geçmiştir. Dünya, canlıların yaşaması için gereken bütün gereksinimleri barındırmaktadır. En önemlileri de hava ve su’dur. Hava ve su’yun, Dünya’da varolmasının en büyük nedeni Atmosferdir. Atmosfer, Dünya’yı çevreler ve Güneş’ten gelen zararlı ışınların Dünyaya girmesini engeller. Dünya’nın %70’i sularla kaplıdır. Bu sular tatlı ve tuzlu olarak ikiye ayrılır. Canlıların tüketebildiği tatlı sulardır. Dünya’da sadece insanlar yaşamıyor. Bitkiler, hayvanlar ve mikroorganizmalar da yaşıyor. Dünya, sanıldığı gibi yuvarlak değildir. Kendine has şekli vardır ve bu şekle geoit denmektedir. Dünya, kutuplardan hafifçe basık, Ekvator’dan şişkin kendine has bir şekle sahiptir

Dünya, merkezinde Güneşin yer aldığı Güneş Sisteminde yer almaktadır. Güneş Sistemi de Samanyolu Galaksisi’nde yer alır. Dünyanın, yarıçapı 6370 kilometredir. Dünya, hem kendi etrafında hem de Güneş’in etrafında dönmektedir. Kendi etrafında dönmesi sonucu gündüz ve gece oluşmaktadır. Dünyada bir gün 24 saattir. Kendi etrafında batıdan doğuya doğru dönmektedir. Kendi etrafında dönüş hızı saatte 1620 kilometredir. Güneşin etrafında dönmesi sonucunda ise mevsimler oluşur. Bu mevsimler kış, ilkbahar, yaz ve sonbahardır. Dünya, Güneşin etrafında bir turunu 365 gün 6 saate tamamlar.

Dünya’nın, nasıl oluştuğu tam olarak bilinmese de onlarca teori mevcuttur. Bunlardan en çok kabul göreni “Büyük Patlama”dır. Yaşı ise 5 milyara yakın olduğu tahmin edilmektedir.  Dünya 3 katmandan meydana gelmektedir. Bunlar; çekirdek, manto ve yerkabuğu’dur. Çekirdek, iç çekirdek ve dış çekirdek olarak ikiye ayrılır. Çekirdeğin sıcaklığı 3000-5000 derece arasında değişmektedir. Çekirdekten sonra manto gelmektedir. Manto, yerkabuğunun alt kısmındadır. 2900 kilometreye kadar uzar. En üst katmanda ise yerkabuğu bulunmaktadır. Yerkabuğunun kalınlığı sadece 33 kilometredir ve yer yer bu kalınlık değişmektedir.

BENZER YAZILAR  ANTİGUA VE BARBUDA

 

2 replies »

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.